czwartek, 28 lutego 2013

Po czym poznać kosmetyk naturalny ?

(source: Mattes /Wikimedia)

Jak poznać czy kosmetyk w 100% jest kosmetykiem naturalnym? 

Produkty ekologiczne, naturalne, a także organiczne stają się z dnia na dzień coraz bardziej popularne i modne. Bycie eko stało się trendy i wielu z nas chciałoby skorzystać z dobrodziejstw oferowanych nam przez naturę. Na półkach sklepowych, a także w naszych szafkach kuchennych i w łazienkach coraz więcej jest produktów oznaczonych „bio” oraz „eco”. Ale czy wszystkie te produkty są rzeczywiście bio i eco, jak się tego spodziewamy ?

Z uwagi na brak jednolitych przepisów regulujących takie definicje jak np. „kosmetyk naturalny” lub „kosmetyk ekologiczny”, pojęcia te są powszechnie nadużywane w praktyce handlowej. Powoduje to sytuację, kiedy klient, często nieświadomie nabywa produkt nie będący naturalnym, ale deklarowany jako taki. Z formalnego punktu widzenia wszystko wydaje się być w porządku, jednakże konsument nie zawsze ma powody do zadowolenia. Jednym z rozwiązań, które częściowo pozwalają rozwikłać ten problem i dają jaką takie zapewnienie, że zakupiony produkt spełnia określone, chociażby częściowe oczekiwania użytkownika, jest poszukiwanie na opakowaniach produktów stosownych certyfikatów. Te jednakże nie dają całkowitej gwarancji, że dany produkt, np. kosmetyk jest w 100% naturalny.
W skutecznym poszukiwaniu produktów naturalnych, ekologicznych niezbędne jest odwołanie się do naszej własnej wiedzy i uważne studiowanie etykiet, mianowicie składu INCI, który jest zamieszczany na każdym produkcie kosmetycznym. 

Analiza INCI daje nam jedyną, prawdziwą gwarancję tego, że nabywany produkt jest rzeczywiście naturalny. 
Prawdziwe kosmetyki naturalne często nie posiadają żadnego certyfikatu, gdyż najcenniejsze co oferują, znajduje się nie na etykiecie, a wewnątrz opakowania i aby odkryć te skarby, potrzebna jest wiedza powodowana pasją podobną do tej, z jaką produkt został stworzony. Kosmetyk naturalny to niestety także wysoka cena, na którą składa się wiele czynników, które nie są możliwe do ominięcia w procesie produkcyjnym, jeżeli producent pragnie, aby produkt spełniał określone standardy i charakteryzował się danymi właściwościami.

Tak naprawdę te kosmetyki zawsze istniały - kosmetyki oparte na właściwości olejków esencjonalnych czy olejach tłoczonych na zimno, gdzie olejki esencjonalne czy oleje tłoczone na zimno są konserwantami. Kosmetyka naturalna to kosmetyki świadomego konsumenta, który wyznaję zasadę : „ nie nakładam na twarz niczego innego, czego nie mogę zjeść”. Należy zauważyć, że skóra wchłania około 60% składników, zawartych w stosowanych przez nas kosmetykach. Ponieważ każdy z nas stosuje około 10 różnych produktów kosmetycznych dziennie, powinniśmy zwracać uwagę na to, co wybieramy. Świadomy człowiek ma możliwośc wyboru co chce stosować i jak chce żyć,