czwartek, 12 grudnia 2013

Dzień Świętej Łucji w Szwecji - 13 grudnia

Dzień Świętej Łucji obchodzony jest w Szwecji 13 grudnia, stanowiąc od kilkuset lat tradycję dla tego kraju. Obchody dnia św. Łucji mają swoje korzenie w opowieściach misjonarzy, którzy jako pierwsi przenieśli Chrześcijaństwo do Szwecji . Święta Łucja była urodzoną na Sycylii, młodą Chrześcijanką, zgładzoną z powodu swojej wiary w roku 304 n.e.
procesja w Dzień Świętej Łucji (fot. Arria Belli / wikimedia )

Najpowszechniej znana historia o św. Łucji mówi, jakoby dziewczyna potajemnie przynosiła jedzenie prześladowanym Chrześcijanom w Rzymie, którzy ukrywali się w katakumbach pod miastem. Na głowie miała przymocowane świece, tak żeby oświetlały jej drogę, ale jednocześnie, aby miała ręce wolne i mogła nieść potrzebne rzeczy. Imię „Łucja” oznacza „światło”.

13 grudnia to także dzień przesilenia zimowego, najkrótszy dzień w roku wg starego kalendarza juliańskiego i pogańskie święto świateł, przemianowane w Szwecji na Dzień Św. Łucji.


Dzień św. Łucji jest celebrowany kościelnymi koncertami i procesjami. Tego dnia tysiące młodych dziewcząt wynurza się z ciemności szwedzkiej zimy, uciszając tłumy pochodem światła. Dziewczęta przebrane są za św. Łucję, mają na sobie białe, długie szaty, przewiązane w talii czerwonymi szarfami. Na głowach ich spoczywają korony z płonących świec oraz zimozielonych gałązek borówek, symbolizujących nowe życie w okresie zimy. Procesjom towarzyszą śpiewy, muzyka, rozdawane są szafranowe bułeczki (lussekatter ) czy imbirowe ciasteczka (pepparkakor).