wtorek, 10 lutego 2015

Naturalne, ekologiczne oleje do masażu dla terapeutów i masażystów - rodzaje

Oleje do masażu dla masażystów i  terapeutówMasaż terapeutyczny to jeden ze skuteczniejszych sposobów na łagodzenie bólów mięśni, pobudzanie krążenia krwi i wspieranie przepływu limfy. Profesjonalnie wykonany masaż ma bardzo korzystny wpływ na skórę, nadając jej jędrności i elastyczności. Oczywiście nie można pominąć tego, że każdy masaż terapeutyczny działa również relaksująco i uspokajająco na umysł.

Istnieje wiele odmian masażu, dedykowanych do różnych celów. Jedną z kluczowych spraw, która będzie miała decydujący wpływ na to, czy masaż okaże się skuteczny, to umiejętne dobranie olejków do masażu dla masażystów terapeutów. Chociaż olej przede wszystkim stosuje się do wytworzenia na skórze warstwy poślizgowej, zmniejszającej tarcie, to dobrze wybrany olej może być również bardzo korzystny dla skóry, przyspieszając jej odbudowę, wnikając do środka i nawilżając. Wybierając olej do masażu, każdy masażysta terapeuta będzie kierował się swoimi własnymi preferencjami, na podstawie których wybiera określone olejki. Można jednak do rozważań na ten temat przyjąć kilka ważnych zagadnień.

Czym się kierować wybierając olej do masażu?

  • Po pierwsze, styl masażu. Z tego wynika konieczność uzyskania określonego poślizgu i przyczepności rąk do ciała osoby masowanej. Inny olejek należy dobierać do skóry pleców, a inny do skóry na udach.

  • Po drugie, rodzaj skóry. Czy skóra pacjenta jest sucha lub tłusta? Czy jest owłosiona czy gładka? Skóra owłosiona absorbuje więcej oleju. Dodatkowo należy się upewnić czy osoba masowana, a dokładniej jej skóra, nie przejawia żadnej nadwrażliwości lub alergii na wybrany rodzaj olejku do masażu.

  • Po trzecie, cel masażu. Czy wykonywany masaż będzie relaksacyjnym? Jeśli tak, to polecany do niego jest olej lawendowy, działający uspokajająco. Dla innych gatunków masażu odpowiednim natomiast będzie olej rozgrzewający i pobudzający krążenie.

  • Po czwarte, zapach olejku. Jest to szczególnie ważne jeśli wybieramy oleje eteryczne, które są bardzo aromatyczne. Pamiętajmy że nie każdy zapach olejku będzie odpowiadał klientowi. Wybór oleju do masażu z pewnością musi uwzględnia preferencje zapachowe klienta.

  • Po piąte, potrzeby masażysty. W końcu olej stosowany przez masażystę powinien spełniać jego własne preferencje zapachowe, a także być tak dopasowany, aby na skórze jego dłoni nie wywoływał żadnych podrażnień.


Po czym poznać, że ostatecznie wybrany przez nas olej jest dobrym? Należy go przetestować. Oleje powinien na skórze pozostawiać warstwę dającą poślizg, a zarazem pełną kontrolę nad dłońmi wykonującymi masaż. Dodatkowo, powinien on pozostawiać skórę klienta miękką, ale nie zbyt tłustą.

Do najpopularniejszych olejów do masażu możemy zaliczyć między innymi takie.

Olej ze słodkich migdałów
Jest to olej bardzo nawilżający, bogate w witaminy. Uwagę zwraca zarówno bardzo aromatycznym zapachem jak i barwą. Olej tego rodzaju szczególnie jest wskazany dla skóry suchej lub wrażliwej.
Olej z pestek moreli
Podobnie jak olej słodkich migdałów ma cudownie lekką konsystencję i wspaniały zapach. Dzięki temu szczególnie dobrze nadaje się do masażu twarzy i zabiegów kosmetycznych.

Olej z pestek winogron
Olej ten jest lekki, delikatny, zmiękczający skórę i o słabo wyczuwalnym zapachu oraz dobrej penetracji. Łatwo wchłania się przez skórę i niesie za sobą niskie ryzyko alergii. Szczególnie popularny jest wśród profesjonalnych masażystów.

Olej jojoba
W rzeczywistości nie jest to olej, ale płynny wosk z naturalnymi właściwościami nawilżającymi i leczniczymi. Nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. Podobnie jak olej z pestek winogron może być stosowany dla osób z wrażliwą skórą.

Olej z orzechów macadamia
Gęsty olej zalecany dla dojrzałej lub bardzo suchej skóry, ze względu na wysokie poziom kwasu oleopalmitynowego oraz mono-nienasyconych kwasów tłuszczowych, nie znajdowanych w większości pozostałych.

Poniższe oleje mogą być natomiast stosowane pojedynczo, lub w połączeniu z innymi olejami.

Olej z wiesiołka
Bogaty w witaminy, bardzo nawilżający, odmładzający i zmiękczający oraz wygładzający skórę. Jest to szczególnie wskazany dla skóry nadmiernie suchej oraz skóry dojrzałej.

Olej z kiełków pszenicy
Znany ze względu na swoją dużą zawartość witaminy E, przeciwutleniacze, jak również obecność kwasów tłuszczowych. Szczególnie przydatny dla skóry suchej lub dojrzałej.

Z wykorzystaniem powyższych olejków, można stworzyć własną kompozycję oleju do masażu. Pamiętać należy o tym, że wykorzystując olej eteryczny do masażu ciała, należy koniecznie go rozcieńczyć – w wodzie lub innym, łagodniejszym oleju. Oleje masujące mogą być również stosowane jako kosmetyczne oleje do ciała. Działają wówczas w sposób nawilżający i ochrony dla skóry. Z pewnością jest to rozwiązanie o znacznie większym potencjale i możliwościach, niż kupowanie gotowych olejów w sklepie.

organiczny olej do masażu energetycznegoSprawdź szwedzkie, naturalne, ekologiczne oleje do profesjonalnego masażu :