środa, 27 maja 2015

Rodzaje masaży terapeutycznych

Istnieje około kilkudziesięciu różnych technik masażu. Różnice pomiędzy nimi są od subtelnych, do bardzo znaczących. Jednak tylko 10 z tych technik należy do najpowszechniej używanych i oferowanych w salonach masażu i SPA. Co to za techniki? Co kryje się za tajemniczymi nazwami technik masażu? Co możemy zyskać, decydując się na jeden z wybranych rodzajów? Czy każdy typ masażu jest dla nas odpowiedni? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym krótki artykule.

Oto nasz przewodnik do masażu, który rozbija dziesięć najbardziej lubiany rodzaje masażu, które pomogą Ci dowiedzieć się, który styl jest właśnie dla Ciebie.


Masaż Szwedzki

Szwedzki masaże są jednym z najczęściej stosowanych masaży w Stanach Zjednoczonych. Warto zapamiętać, że jeżeli w cenniku nie jest określony rodzaj masażu, tylko ogólnie napisano „masaż”, to chodzi właśnie o masaż szwedzki. Czym charakteryzuje się szwedzki masaż? Składa się on z długich pociągnięć dłoni, ugniatania mięśni, a także wykonywania kolistych ruchów na warstwie mięśni powierzchniowych. Do tego rodzaju masażu należy stosować olej lub balsam (organiczne oleje do masażu sprawdź tutaj).

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż aromaterapeutyczny jest w rzeczywistości masażem szwedzkim, do którego wykorzystuje się jeden lub więcej rodzajów pachnących olejków eterycznych. W zależności od wybranego zapachu olejku, można uzyskać różne zamierzone efekty. Relaksujący, energetyzujący, redukujący stres itp. Niektóre olejki eteryczne mogą zawierać kojącą nerwy lawendę, udrażniający drogi oddechowe eukaliptus i wiele innych, naturalnych roślin o charakterze leczniczym. (ekologiczne oleje z olejkami eterycznymi do masażu – sprawdź tutaj)


Masaż gorącymi kamieniami

Do tego masażu wykorzystywane są niezwykle gładkie kamienie bazaltowe. Wyróżniają się okrągłym kształtem, są płaski i mają czarny kolor. Kamienie są podgrzewane, a następnie umieszczane na niektórych częściach ciała. Ciepło zawarte w kamieniu rozluźnia napięte mięśnie i zachowuje równowagę sił w organizmie. Kamieniami można również masować całe ciało, stosując delikatny nacisk. Masaże gorącymi kamieniami od dawna są zalecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Nie tylko przynoszą szybki i długotrwały efekt ulgi, ale zawarte w nich ciepło poprawia samopoczucie.

Masaż tajski

Tajskie masaże mają za zadanie przekazywać sobie energię ciała. Wykonuje się je z zastosowaniem delikatnego nacisku i rozciągania, Masaż tajski jest zaliczany do grupy masaży energetycznych, które zmniejszają napięcia mięśniowe, poprawiają elastyczność skóry i przyczyniają się o zwiększenia zakresu ruchu kończyn.


Masaż głęboki

Masowanie głębokich tkanek ciała wykonywane jest przez serię wolnych uderzeń oraz tarcie. Masaż tego rodzaju należy przeprowadzać z wyczuciem, aby nie doprowadzić do powstania siniaków. Należy wiedzieć w jakich partiach ciała powinien być stosowany, a w jakich nie. Głębokie masaże tkanek są polecane wszystkim osoby, którzy cierpią z powodu chronicznych stanów napięcia mięśniowego, a także doświadczają problemów z wykrzywioną postawą ciała, lub przechodzą długą rekonwalescencje po wypadku. Cechą charakterystyczną dla masażu głębokiego jest odczuwanie bólu w miejscach masowanych. Ból może się utrzymywać przez kilka dni, następnie samoczynnie znika.

Masaż Shiatsu

Shiatsu to metoda masażu pochodząca z Japonii. W tym typie masażu używa się nacisku palca na punkty akupunktury. Jaki jest cel tego masażu? Pomoc ciału w odzyskaniu pełnej równowagi fizycznej, ale i emocjonalnej. Odpowiedni sposób i długość masowania ciała pozwala poprawić przepływ mocy. Shiatsu to masaż zaliczany do kategorii spokojnych i przyjemnych.


Masaż pleców

Jest to jeden z częściej wykonywanych masaży ciała. Pozwala nie tylko łagodzić napięcia mięśniowe, ale również łagodzi bóle i jest jedną z technik relaksujących ciało. Większość masażystów ma w swojej ofercie masaż pleców, który może być wykonywany techniką szwedzką, lub gorącymi kamieniami.
Masaż pleców naturalnymi olejkami WISE
Masaż pleców naturalnymi olejkami WISE

Refleksologia

Co kryje się pod tajemniczą nazwą refleksologia? Nie każdy wie że termin ten w rzeczywistości oznacza masaż stóp. Masaż tego rodzaju jest wykonywany przez naciskanie na określone części stopy. Każde z tych miejsc odpowiada określonym narządom w organizmie. Refleksologia jest stosowana jako jeden z masaży relaksujących. Polecany szczególnie osobom często narzekającym na bóle stóp i mięśnie w łydkach.


Masaż sportowy

Masaże sportowe są polecane osobom aktywniej uprawiającym sport, w tym również rodzaje sportów kontaktowych, w których istnieje duże ryzyko kontuzji. Właśnie to jest głównym celem tego rodzaju masażu – leczenie kontuzji, a także trenowanie mięśni w celu polepszenia wyników sportowych. Masaż sportowy wykorzystuje kilka technik masażu.


Masaż ciążowy

Masaż prenatalny (ciążowy), wykonywany jest dla kobiet w ciąży i jest bardzo polecany w okresie oczekiwania na rozwiązanie. Pozwala zmniejszyć stres, łagodzi obrzęki oraz bóle, a także pozwala w znaczącym stopniu pozbyć się lęku i depresji. Masaż prenatalny powinien być wykonywany wyłącznie przez doświadczonego masażystę, który specjalizuje się właśnie w tym rodzaju wymagającego masażu. (naturalny olej do masażu kobiet w ciąży znajdziesz tutaj)
Sprawdź:

Ekologiczne, naturalne olejki do masażu