środa, 19 czerwca 2013

Nasza skóra wchłania - czy wiesz co zawiera Twój krem ?

Nasza skóra wchłania.  Jesteś tym co jesz, co wdychasz i nakładasz na skórę. To co jemy ma ogromny wpływ na skórę i nasz organizm. Twoja skóra reaguje na wszystko; to  jak się czujesz zależy m.in. od tego, co na nią nakładasz w ciągu dnia. Stosowanie kosmetyków ma na celu polepszenie kondycji naszej skóry, ale stosując nieodpowiednie produkty możemy sobie niestety także zaszkodzić. Prędzej czy później efekty staną się widoczne.

Różnego rodzaju alergie stają się od jakiegoś czasu coraz bardziej uciążliwą i powszechną dolegliwością , które często przypisywało się małym dzieciom. Niestety wielu dorosłych , bo aż 20 %, jest uczulonych na różnego rodzaju kosmetyki.

Czy ten problem dotyczy również Ciebie? Jeśli tak, to sygnał aby zacząć baczniej przyglądać się zawartości kosmetyczek i temu, co stoi na łazienkowych półkach. Krem do kremu podobny, ale najczęściej jest to tylko kwestia opakowania. To co najważniejsze kryje się wewnątrz słoiczka. Zazwyczaj jest substancja kusząca zapachem, wspaniałą konsystencją lub nawet  barwą. Kochasz swój krem, bo dobrze się rozprowadza i niesamowicie szybko wchłania. Czy tak?

Zatrzymaj się więc na chwilę i odpowiedz sobie na kilka pytań:
Czy kolor, zapach i przyjemna konsystencja to dla Ciebie wystarczające powody, żeby stosować ten krem?
Czy wiesz jakie składniki zostały użyte, aby nadać Twojemu kremowi pożądany zapach, konsystencję i łatwość wchłaniania?
Czy Twój krem zapewnia efekt, jakiego oczekiwałaś?

Jeżeli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedź brzmi "nie", warto zainteresować się tym, co kryją etykiety ze składami znajdującymi się na każdym kosmetyku. Na początek może to się wydawać bardzo trudnym zadaniem, ale takim nie będzie, gdy tylko czytanie INCI wejdzie w nawyk.
Jeżeli nauczysz się dobierać produkty kosmetyczne, podobnie jak produkty spożywcze, wszystko stanie się dziecinnie proste. Dla przykładu, nie kupujesz truskawek, jeżeli wiesz, że masz na nie uczulenie, nie kupujesz wędlin, jeżeli nie mają oczekiwanego składu, lub serka , gdy czujesz się po nim źle. Dlaczego tego samego nie masz robić z kremami, szamponami  i balsamami? Wiele problemów skórnych nie jest wynikiem zaniechania stosowania kosmetyków, ale właśnie stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków.

Możliwe też, że Twój ulubiony krem nigdy Cię nie zawiódł, ma oczekiwane działanie, a nawet wygodne, higieniczne opakowanie chroniące produkt przed kontaktem z powietrzem. Jeżeli tak, to myślę, że chyba już jesteś szczęśliwą miłośniczką kosmetyków naturalnych ......

(foto: Martin Walls, sxc.hu)